Aslı Jackson | About
About

2004 yılında Londrada University of The Arts‘ta Akademik kariyerini Moda Tasarım Teknolojisi üzerine tamamladıktan sonra Vivienne Westwood ve Alexander Mcquenn ile çalışma imkanı yakaladı. 2010 yılında bir projesi için İstanbul’a gelerek bu şehre yeniden aşık oldu ve çalışmalarını eş zamanlı olarak sürdürmeye başladı.

Çalışmalarının ardında yatan mucit ve yaratıcı fikirler ilk bakışta tasarımcının farkını ortaya koyuyor. Tarih, mitoloji ,bilim, felsefe ve teknoloji gibi disiplinler arasında özgün geçişler yapıyor. Defileleri kavramasal birer performans işlevi görüyor. Bu sene ilk kez alışılmışın dışında ciddi bir hamle yaparak hazır giyime yenilikçi bir bakış açısı getiriyor.

Bizler alışkanlıklarımızla hareket eden birer makina gibiyiz. Oysa yenilik ve gelişim hatalardan ve kazalardan beslenir. Modanın kişisel bir dili vardır, görsel bir iletişim aracıdır. Seçtigimiz kıyafetler bize bizimle ilgili çok şey anlatır. Kıyafetlerin insanlar,beden ve ruh üzerindeki psikoljik etkisi hislerimizi de degiştirme gücüne sahiptir. Giydiklerimiz yani seçtiklerimiz düşünce ve davranışlarımızıda yön verir.

İkinci line olan sürdürülebilir moda konsepti Garderobe Surgery By Asli Jackson Londra’da 2004 yılında tüketicilerin kullanmadıkları ancak bir türlü ayrılamadıkları giysilerini Cancer Research (Kanser Araştırma Vakfı) na bagışlamasıyla başladı. Bu işbirligi ile tasarımcının girişimdeki amacı elindeki ürünleri değerlendirerek kişilerin sosyal statülerine göre yenilikçi, sürdürülebilir koleksiyonlar ve gardrobe yaratmaktır. Böylece ‘Garderobe Surgery’den servis alarak kullanmadığınız eşyalarınıza yeniden hayat vererek daha özgün ve stil sahibi bir gardrobe ve dönme dolap olabilirsiniz. Ve bu döngüyü sürdürerek çevreye değer kattığınız gibi gardrobunuzu durmadan yenileyebilirsiniz.


Asli Jackson is known for being one of fashion’s most experimental and innovative designers. Her desire to pursue a career in fashion design came naturally. As a child she was one off a unique “My attraction towards “dresses” was very instinctive, anything to do with fashion and the female being. “With the power of unlimited imagination one can become infinitely creative. Being asli , surroundings and inspiration is a merely departure point.
Asli Jackson first began her Art studies at East Anglia University and continued her Foundation training at Central Saint Martins than London College of Fashion where she completed the Fashion Design Technology in 2004.Her Graduation collection was very original and influential where she first appeared at the London Graduate Fashion Week .

• During her studies she has gained a work place with Vivienne Westwood. She was inspired by another British Designer McQueen and Lyall Hakaria and had an enjoyable career with them too.
• As a second design line Garderobe Surgery by Asli Jackson she also re-contextualize unused clothing and produced a range of couture inspired beautiful dresses made from recycled garments. This idea helps to stimulate the eco consciousness, by encouraging self awareness, this can potentially create new audiences.And yet her clothes say something completely different.